Sport

5.3.2020

Jen si tak trochu šplhnout


Šplh je jedním ze sportů, který se na olympijských hrách dlouho neohřál. Na těch prvních, v novodobé historii, šplhali závodníci do výšky čtrnácti metrů. Kromě času se hodnotil i styl provedení. Poté se délka lana zkrátila téměř na polovinu. Do třetice se šplh na olympiádě objevil roku 1924, kde ale nebyl samostatným sportem, nýbrž součástí gymnastického víceboje. Šplhalo se do výšky osmi metrů a čeští závodníci se zde velice úspěšně prosadili.
o   Zlato si odvezl Bedřich Šupčík a bronz získal Ladislav Vácha.
Roku 1932 se v Los Angeles na olympijských hrách šplhalo naposledy. Škoda.
uzel na laně

Vrátí se šplh na olympiádu?

Celých dlouhých jedenašedesát let byla tato sportovní disciplína v České republice téměř umlčena, až byla v roce 1993 vzkříšena Memoriálem Bedřicha Šupčíka. Závodníci se drželi pravidel, která byla určena v Paříži.
·        Od té doby se pravidelně koná několik soutěží ve šplhu, včetně Mistrovství České republiky.
Šplh se stal v poslední době populární i v jiných zemích Evropy. Například ve Francii je součástí hasičského sportu a závody se konají na velice netradičním místě. Šplhá se ve velkých nákupních střediscích. V Olomouci se zřejmě tento nápad zalíbil natolik, že i tam se konal závod v obchodním centru. Dnes se už nehodnotí vizuální dojem, pouze čas.
horská záchranná služba
Aby měli závodníci stejné podmínky, začíná každý z nich ze sedu na zemi. Nohama se při startu nesmí odrazit ani jinak dotknout. Může se s nimi během šplhání libovolně pohybovat, ale nesmějí se použít k sevření lana. Šplhá se tedy jen pomocí rukou. Nejlepšího času zatím dosáhl mladý muž ze Šternberka, kterým je Aleš Novák. Na osmimetrové lano dokázal vyšplhat za neuvěřitelné čtyři sekundy a osmdesát sedm setin. Šplhu se pochopitelně účastní i ženy, které mají ale lano zkrácené. Musejí dosáhnout výšky čtyř a půl metru. Stejně jako žactvo a dorost.